Гранично Личностово Разстройство
Граничното личносотово разстройство е с широко разпространен модел на нестабилност във връзките с другите, както и с осезаема импулсивност, започваща през ранната зрялост. Граничните клиенти обикновено представят дългосрочни проблеми, които са повлияли негативно на много сфери в живота им. Те обикновено са насочени към кабинетите за психологична помощ от семейството или от семейния лекар. Водещата цел на ефективното лечение е да помогне на клиентите да се научат как да оценяват себе си и проблемите си по-обективно и да ги решават по по-надежден начин.
Граничните клиенти обикновено търсят помощ заради Депресия или Тревожност. Някои от тях посочват високо рискови симптоми като идеи за суицид или хомоцид.
Импулсивността е един от отличителните диагностични индикатори и много гранични клиенти търсят лечение поради негативните последствия от някои импулсивни актове, като например драматични реакции спрямо най-близките, конфликти с шефове или опит да се управляват последиците от прекъсване на значими връзки. Много от тях не разпознават, че техните проблеми се поддържат от дългосрочни личностови модели на мислене и реагиране. Те може да възприемат стила да обвиняват другите и убедеността, че имат невероятно лош късмет. Други може да са наясно, че имат отдавнашен проблем в справяне със ситуации и взаимоотношения, но да не знаят как да се променят или адаптират.
Те имат изключително силен страх от изоставяне. Когато усетят загуба на вниманието от страна на този, който се грижи за тях, поведението им се променя рязко с прояви на несъразмерен и силен гняв. Тези прояви са свързани с крайни изменения в представите за света, самоусещането и нагласите към околните – от любов до омраза и обратно.
Граничните личности никога не са неутрално. Когато се почувстват изоставени, стават изключително импулсивни и могат да достигнат краткотрайни психотични епизоди с параноидни идеи и халюцинации.
Работата с клиенти с Гранично личностово разстройство е много трудна за консултантите, обикновено те се характеризират със следните маркери :
- Граничната личност заявява „При мен винаги е било така“.
- Те демонстрират растящо несъгласие с терапевтичния режим
- Терапевтичния процес достига до изненадващ застой.
- Клиента не забелязва негативните последствия от своето поведение.
- Личните проблеми на клиента изглеждат естествени и приемливи, създаващи ниска мотивация за промяна.
- Те обикновено пропускат много сесии, закъсняват и понякога напускат изведнъж.
- При тях е силно изразено мислене от типа на „Всичко или Нищо“.
- Тези личности имат трудности да модулират или да въздържат емоционални реакции особено гняв.
- Често правят неща, които водят до самонараняване.
При работа с Гранични клиенти консултанта е с разбиране за трудността, която преживява неговия клиент, това води до по-добро сътрудничество и създаване на терапевтична връзка. Макар, че терапевта е наясно, че тази терапевтична връзка може много бързо и лесно да бъде прекъсната поради импулсивността и липсата на устойчивост и неопитност във всичките взаимоотношеношения, които се опитва да създаде граничната личност.