Хистрионно Личностово Разстройство
Ключовата дума за Хистрионната личност е „ДЕМОНСТРАТИВНОСТ“, тя изразява тенденция за емоционално възприемане на всички ситуации и опит да впечатли и очарова другите.
Те възприемат себе си като обаятелни, впечатляващи и заслужаващи внимание.
Към обкръжаващите се отнасят благосклонно до тогава докато могат да привличат вниманието към себе си и да придзвикват възхищение и любов. Те се опитват да създават стабилни връзки, но само при условие че намират в центъра на групата, а другите играят ролята на заинтригувана аудитория. За разлика от нарцистичните личности, Хистрионните са въвлечени в ежеминутни взаимоотношения с другите хора и тяхната самооценка е пряко свързана от непрекъснатото изразяване на възхищение от страна на околните.
Основни вярвания и убеждения
„За да бъда щастлив ми е нужно другите да се възхищават от мен“
„Аз съм много привлекателен, остроумен и интересен“
„Аз съм създаден за да ми се възхищават“
„Хората са длъжни да ми се възхищават и да изпълняват моите желания“
„Те нямат право да отричат моите несъмнени достойства“
„Ако аз не очаровам хората аз съм нищо“
„Ако аз не мога да впечатля хората те ще се откажат от мен“
„Ако хората не ми отговорят, те са отвратителни“
„Аз аз не мога да очарова хората аз съм безпомщен“
Ако обсесивно-компулстивните личности се ръководят от рационалното, то хистрионната личност, се управлява преди всичко от чувствата. Когато хистрионните личности са засегнати те могат да използват това като достатъчно основание да накажат друг човек. Ако те чувстват към някого привързаност считат това за основателно за да покажат своите чувства. За тях тъгата е достатъчна за да се разплачат. Те са склонни драматично да изразяват своите усещания, фрустрации или отчаяние. Техният вътрешен „закон“ е :
„Бъди интересен“
„Изразявай чувствата си“
„Показвай на хората, че те са ти причинили болка“
За да привлекат вниманието към себе си те използват демонстративно поведение, а ако не постигнат своето смятат че със тях се отнасят несправедливо, тогава се опитват да принудят хората да отстъпят и даже устройват „сцени“. Те имат ниска устойчивост на фрустрация, могат да прибягнат до плач, до агресивно поведение, до суициден опит за да достигнат своето или да „накажат“ другия. Техните суицидни опити могат да бъдат сериозно и потенциално опасни за живота.
Най- забележителната емоция е веселост често смесена с радост и повишено настроение, когато те с успех завладяват вниманието на другите. Като правило те изпитват стаено чувство на тревога, което отразява техния страх да не бъдат отхвърлени. Когато срещнат препятствие, техните емоции се сменят в гняв или тъга.