Нарцистично Личностово Разстройство

 

Ключова дума „Възвеличаване на себе си“

 

Нарцистичните  личности възприемат себе си като особени и уникални, почети като принцове и принцеси. Те смятат че заемат особено положение, което ги поставя над масата обикновени хора. Те гледат на себе си като на най-добрите и имащи право на благосклонно отношение. Те стоят над общоприетите правила.

Нарциситичните личности считат всички останали за по-лоши от себе си, но се различават от антисоциалните във възприятията си. Те просто възприемат себе си като престижни и стоящи над средния човек, те гледат на обкръжаващите, като на свои подчинени или „избиратели“. Те търсят възхищение от околните, за да потвърдят собственото си величие и да съхранят своето високо положение.

 

Основни вярвания и убеждения

„Тъй като аз съм особен, заслужавам особено внимание, привилегии и права“

Аз съм над другите и те са длъжни да го признаят“

„Аз съм над правилата“

„Ако хората не признаят моето особено положение, те трябва да бъдат наказани“

 

Главната им стратегия е да правят всичко възможно за укрепване на своето високо положение и разширяване на своето влияние. Така те могат да придобиват слава, богатство, власт и престиж за постоянно укрепване на своето „превъзходство“. Склонни са да съперничат с тези, които претендират за същото такова високо положение. Прибягват до манипулативни стратегии за да достигнат до своите цели.

Тъй като стоят над правилата, които управляват обикновените хора за тях „може всичко“. За разлика от антисоциалната личност при тях отсъства циничното отношение към правилата за поведение. Те просто се считат за свободни от правилата. Нарцистичните разглеждат себе си като част от обществото, но отнасят себе си към най-висшия слой.

Тяхната основна емоция е Гняв възникващ, когато другите хора не им отдават дължимото възхищение, на което те имат право или когато хорат им пречат по някакъв начин. Ако стратегиите им бъдат възпрепятствани те са склонни да изпадат в депресии.

И именно депресията води човек до кабинета на терапевта.

 

Назад