Параноидно Личностово Разстройство
Ключовата дума на това личностово разстройство е „НЕДОВЕРИЕ“
Параноидните личности са хладни, дистантни, имат силно завишена подозрителност и мнителност в междуличностните взаимоотношения. Те могат да реагират враждебно, дори и при дружелюбно отношение от страна на околните, тъй като във всичко подозират един скрит смисъл.
Те смятат себе си за добродетелни и мислят, че другите се отнасят зле с тях.
Параноидните личности възприемат другите хора, като заблуждаващи, нечестни, вероломни и тайно манипулиращи. Смятат че всички искат да се месят в техните дела, да ги критикуват, че се отнасят пристрастно, и че всичко това се прави тайно и под маската на неверността. Понякага параноидната личност си мисли че другите хора организират тайна коалиция срещу тях.
Основни вярвания и убеждения
„Не бива да се доверявам на хората“
„Мотивите им са подозрителни“
„Те са измамници“ь
„Те се стремят да ми навредят или да ме унизят“
„Ако аз не съм внимателен, хората ще ме управляват, ще злоупотребят с мен или ще ме използват“
„Бъди на щрек“
„Не се доверявай на никого“
„Не бъди глупак“
Главния страх е от това да не бъдат тайно манипулирани, контролирани, унижени или да се отнасят към тях пристрастно.
Изхождайки от презумпцията, че другите хора са настроени против тях, параноидните личности са принудени винаги да остават нащрек. Те са внимателни подозрителни и винаги търсят признаци на „скрити мотиви“ у своите „противници“. От време на време те могат да обвинят тези „противници“, че им причиняват вреда, което довежда до проява на враждебност от страна на обкръжаващите към тях, което от своя страна подкрепя болезнените им убеждения.
Основната емоция, която те преживявавт е Гняв. Някои параноидни личности могат допълнително да изпитват и постоянна тревога. Именно тази тревога често се явява причина за потърсване на психотерапевтична помощ.